محوطه باستانی
0 نظر662 مشاهده3.8

تکاب, آذربایجان غربی

این محوطه بسیار سحرآمیز است

 • زمان لازم 4 ساعت
 • درجه سختی آسان
 • هزینه ارزان

این محوطه بسیار سحرآمیز است

تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به‌شمار می‌رفت؛ اما در سال 624 میلادی و در حملهٔ هراکلیوس، امپراتور رومیان به ایران، تخریب شد. این مجموعه منحصربه‌فرد و خارق‌العاده که 3000 سال قدمت دارد و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

#تخت سلیمان #فره‌اسپه #تکاب #محوطه باستانی #فرازمینی #اسرارآمیز #گردشگری

آدرس محتوا

https://borobe.com/BRIcd8ddecf

دسته بندی

 • آذربایجان غربی(2)
 • تکاب(2)
 • باستانی(5)
 • محوطه باستانی(5)
 • هزینه (ارزان)(12)
 • درجه سختی (آسان)(38)
 • زمان لازم (4 ساعت)(6)
 • گالری تصاویر

  اماکن نزدیک

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  آب و هوا

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  امکانات

  • پارکینگ سرباز
  • مجموعه گردشگری

  ویژگی ها

  • دشت نوردی
  • محوطه باستانی
  • انرژی ماورایی

  محدودیت ها

  • عدم پارکینگ مسقف

  توضیحات

  از علل معروفیت این مجموعه تاریخی می‌توان به وجود یکی از آتشکده‌های مشهور ساسانی اشاره داشت که محل تاج‌گذاری پادشاهان این سلسله نیز بوده است البته با توجه به کاوش‌ها انجام‌یافته بر روی این محوطه، آثاری از دوره‌های هخامنشی و مادی نیز به چشم می‌خورد قدمت مجموعه تخت سلیمان به‌عنوان زادگاه زرتشت به سه هزار سال می‌رسد و آتش جاویدان آن به مدت هفت قرن نماد اقتدار آیین زرتشت و حکومت ساسانی محسوب شده است .

  این محوطه بسیار سحرآمیز است
  این محوطه بسیار سحرآمیز است

  وارد محوطه تخت سلیمان که بشویم منظره زیبای دریاچه را در مقابل خود می‌بینیم این مجموعه در کنار دریاچه طبیعی زیبایی قرارگرفته است که آب آن در عمق 120 متری از چشمه می‌جوشد و بالا می‌آید البته این آب مناسب آشامیدن و کشاورزی نیست  چون املاح آن زیاد است ولی در عوض خیلی خوش‌رنگ است.

  بماند که افسانه‌هایی از وجود گنج در آب دریاچه بین مردم زمزمه شده بود و آن این‌که در دوره کوروش هخامنشی تا ساسانیان هر زمان که دشمن حمله کرده بود اشیای گران‌بها را در دریاچه می‌انداختند تا دست دشمن به آنها نرسد حتی گفته‌شده است انگشتر معروف حضرت سلیمان هم کف همین دریاچه است و تا امروز هم در این مکان به‌طور دست‌نخورده باقی‌مانده است.

  این محوطه بسیار سحرآمیز است
  این محوطه بسیار سحرآمیز است

  داستانی بومی حکایت از این دارد که چشمه جوشان دریاچه در نتیجه کوبیده شدن عصای حضرت سلیمان در این نقطه به وجود آمده است. در این داستان آمده است که حضرت سلیمان عصای خود را بر زمین می‌کوبد و در این نقطه چشمه‌ای شروع به جوشیدن می‌کند که در گذر زمان به دریاچه امروزی تبدیل می‌شود.

  در باوری دیگر نقل است که هرمزد، پادشاه ایران باخبر می‌شود که پسر مقدسی در بیت‌اللحم به دنیا می‌آید. وی فرستاده‌ای را برای گرامیداشت تولد این کودک می‌فرستد و به او می‌گوید:

  به مادر آن فرزند بگو که فرزندت فردی شریف و نیکوکار و مشهور و دارای مقامی ارجمند خواهد شد.

  فرستاده طبق دستور عمل می‌کند و در هنگام بازگشت، مادر فرزند که حضرت مریم بوده است به وی کیسه‌ای خاک می‌دهد و چنین پیامی را به فرستاده می‌گوید:

  به پادشاهت بگو که این خاک ساختمانی را در خود دارد.

  فرستاده در راه بازگشت در محل تخت سلیمان بیمار می‌شود و قبل از مردن کیسه را در همان جا دفن می‌کند. پس از رسیدن خبر به پادشاه، وی دستور می‌دهد که بنا‌هایی را در این نقطه بنا کنند. در همین هنگام از محل دفن کیسه خاک، چشمه‌ای از زمین می‌جوشد تا مایه آبادانی شود.

  این محوطه بسیار سحرآمیز است
  این محوطه بسیار سحرآمیز است

  در فاصله 20 کیلومتری تخت سلیمان نیز یک دریاچه سحرآمیز قرار گرفته که یک جزیره بر روی آن شناور است، قطر دریاچه 80 متر و قطر جزیره شناور روی آن 60 متر است که وزش باد، هر روز دو بار این جزیره را از این سو به آن سو جابجا می‌کند.

  چمن متحرک یا "چملی گول" یکی از بی نظیرترین پدیده‌های ایران و حتی جهان است که در دل طبیعت و در کنار مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب جا خوش کرده و هنوز رازی سر به مهر به شمار می‌رود، "چملی گول" در زبان محلی این منطقه یعنی "جزیره ای از چمن بر روی برکه"، چمن متحرک چملی، قطعه بزرگی از نی‌هایی است که از به هم چسبیدن ریشه آن‌ها بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده، تشکیل شده است.

  بسیاری از افرادی که به این محل سفر کرده اند اعتقاد دارند این محوطه دارای نیروهای ماورایی و اسرار آمیز با خاصیت شفا بخشی است .

  این محوطه بسیار سحرآمیز است
  این محوطه بسیار سحرآمیز است

  شما می توانید به وسیله پرتال گردشگری بروبه این منطقه را مکان نمایی کنید،  همچنین امکانات مورد نیاز خود را به راحتی در اطراف جستجو کنید و همچنین تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید . با اطلاع رسانی شما کمک به صنعت گردشگری و همچنین شناخت زیبای ناب و بی همتای سرزمین زیبای ایران به هم وطنان خود می نمایید .

  مشاهده بر روی نقشه

  (عرض جغرافیایی : 36.604659 , طول جغرافیایی : 47.234817)

  امتیاز

  0 0 نظر 662 مشاهده
  5 ستاره
  4 ستاره
  3 ستاره
  2 ستاره
  1 ستاره

  هیچ پیامی ارسال نشده

  ارسال پیام

  ورود به سیستم