روستا
0 نظر6386 مشاهده4.8

گلپایگان, اصفهان

وانشان

 • زمان لازم 6 ساعت
 • درجه سختی آسان
 • هزینه رایگان

وانشان

روستای تاریخی وانشان از توابع شهرستان گلپایگان یکی از روستاهای پرجاذبه ای که در دل اصفهان قرار دارد که در 12 کیلومتری جنوب گلپایگان و 15 کیلومتری شمال خوانسار واقع است. این منطقه وسیع دارای صدها روستایی تاریخی و قدیمی و مهم بوده و یکی از کهن ترین خاستگاه های تمدنی در ایران است.

#وانشان #گوگد #گلپایگان #گلپا #اصفهان #روستاگردی #بومگردی

آدرس محتوا

https://borobe.com/BRIef27b9a5

دسته بندی

 • اصفهان(4)
 • گلپایگان(1)
 • گردشگری بومی(15)
 • روستا(87)
 • هزینه (رایگان)(46)
 • درجه سختی (آسان)(39)
 • زمان لازم (6 ساعت)(14)
 • گالری تصاویر

  اماکن نزدیک

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  آب و هوا

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  امکانات

  • پارکینگ سرباز
  • اقامتگاه بومگردی

  ویژگی ها

  • آرامش طبیعت

  محدودیت ها

  • عدم وجود سطل آشغال
  • عدم وجود رستوران
  • عدم وجود درمانگاه
  • عدم وجود راهنما
  • امکان ورود به محوطه خصوصی

  توضیحات

   گلپایگان شهری تاریخی و کهن در اصفهان است که به دلیل آب و هوای خوبی که دارد و قرار گرفتن رود زاینده رود در دل خود مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. روستای وانشان در گلپایگان یکی از مواردی است که سبب جذب گردشگر به سمت این شهر در اصفهان می شود و دلیل آن هم وجود بناها و بافت تاریخی و منحصربه فردی است که در آن وجود دارد. این منطقه وسیع، از کهن ‌ترین خاستگاه‌ های تمدنی در نجد ایران است که صدها روستای قدیمی، زیبا و مهم را در خود جای داده است. روستای وانشان در گلپایگان در 12 کیلومتری جنوب شهرستان گلپایگان و 15 کیلومتری شمال خوانسار قرار دارد. این روستا در دل طبیعت زیبای خود پذیرای آثار و بناهای تاریخی بسیاری است.

  با توجه به موقعیت جغرافیایی که روستای وانشان در گلپایگان که در ارتفاعات قرار دارد و آب و هوای بسیار خوبی داراست و نام آن وانشان یا به زبان محلی وانشون نیز گذاشته شده است، البته درنوشته های دیگر به نام ونیشون نیز از آن یاد شده است.

  وانشان
  وانشان

  مختصری از تاریخ روستای وانشان در اصفهان

  اگر بخواهیم کمی از تاریخ روستای وانشان در اصفهان بگوییم، مطابق با آن چه که در کتب تاریخی موجود است وجود بقعه امامزاده ابوافتوح سلیمان بن موسی بن جعفر که در روستای وانشان در گلپایگان وجود دارد نیز کتیبه ای را در خود دارد که قدمت آن به قرن دهم هجری برمی گردد. همچنین وجود درخت عظیم و فوق‌العاده قدیمی کنار دیوار امامزاده که نزدیک به هزار سال عمر دارد، نشان از قدمت این روستا دارد. در سال 1391 غاری کهن و قدیمی با بقایایی از استخوان های چندین انسان و ظروف سفالی در کوه نیز کشف شد که پس از بررسی ها و باستان شناسی های مربوط توسط میراث فرهنگی استان اصفهان نیز متوجه شدند که قدمت این روستا به بیش از 3000 سال پیش می رسد و این موضوع نشان می دهند که در آن زمان های دور این روستا نشانه هایی از زندگی وجود داشته است.
   گویش مردم روستای وانشان در اصفهان

  اهالی روستای وانشان در اصفهان یا ونیشونی ها گویشی شبیه به گویش خوانساری ها دارند که جزئی از گویش های ایران مرکزی و شمال غربی کشور به شمار می رود. جالب است بدانید که زبان وانشونی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های ایرانی است.

  بناهای دیدنی در روستای وانشان در گلپایگان

      بقعه امامزاده ابوالفتوح سلیمان‌بن موسی‌بن جعفر

  یکی از بناهای دیدنی که در روستای وانشان در گلپایگان وجود دارد بقعه امامزاده ابوالفتوح سلیمان بین موسی بن جعفر است که یکی از بناهای قدیمی این روستا محسوب می شود و اهالی این روستا قدمت آن را از روی درختی کهنسالی که در آن وجود دارد اندازه گیری می کنند، اما قدمت این امام زاده با توجه به آنچه باستان شناسان از روی کتیبه ای که در داخل حرم این امام زاده وجود دارد نیز کارشناسان متوجه شده اند که متعلق به قرن دهم می شود، بنا بر کتیبه، این امامزاده از نوادگان موسی پسر جعفر است. بر فراز بقعه چهارگوش آجری گنبدی هرمی و دوازده ترکی کشیده شده‌ است. روی صندوق آیاتی از قرآن مجید نوشته شده و کلمه «صندوق شاه حسین فرید ونشکوه» دیده می‌ شود.

  فضای داخلی این این امامزاده دارای یک صندوق چوبی منبت کاری شده بسیار نفیس است که ضریح بر روی آن نیز قرار گرفته است. در فضای داخلی گنبدخانه، فضایی مستطیل شکل یا آسمانه با سقفی تیرپوش و مسطح قرار دارد. زیر سقف چوبی نقاشی و خوشنویسی با خط نستعلیق دیده می‌ شود که کار استاد محمود نجار و استاد یوسف خوانساری است.

  وانشان
  وانشان

      شمعون میرزا سلیمان کلیمی و در عتیقه شاهزاده ابوالفتوح

  در سال 1309 هجری شمسی فردی به نام شمعون میرزا سلیمان کلیمی، به منظور خرید درب عتیقه شاهزاده ابوالفتوح در روستای وانشان در گلپایگان نیز به خادم آن مراجعه کرد و وی از روحانی های آن حکم شرعی فروش درب ها را پرسید، قدیمی هایی که در این روستای زندگی می کرده اند نیز نقل کرده‌اند روحانی در جواب این سوال این طور پاسخ می دهدکه: اگر این درب قابل استفاده نیست، فروش آن مانعی ندارد و باید پول آن را خرج تعمیر و مرمت زیارتگاه شاهزاده ابوالفتوح کنید.

  وانشان
  وانشان

       ضریح امامزاده ابوالفتوح

  بعد از فتوایی که روحانی درباره فروش این در داد نیز، شمعون میرزا زمانی که داشت با در مسجد از مرز ایران خارج می شود نیز توسط نیروهای پلیس گیر می افتد و در بازجویی های خود اعتراف کرد که در را از خادم زیادتگاه شاهزاده ابوالفتوح خریداری کرده است. ماموران حکومتی به خادم شاهزاده ابوالفتوح مراجعه می‌کنند، او هم می‌گوید: من به حکم مجتهد محل‌مان این درب را فروخته‌ام و سرانجام شیخ محمدصادق علامه را برای محاکمه به اراک احضار می‌کنند. این محاکمه سال‌ها طول می‌کشد و در نهایت در تاریخ 5 فروردین 1319 دادگاه استان تهران به این دلیل که معامله درب امامزاده سال 1309 صورت گرفته و درب امامزاده در اول آذر سال 1310 در فهرست آثار ملی ثبت شده، روحانی مزبور را تبرئه می‌کنند.

  وانشان
  وانشان

  دیگر دیدنی های روستای وانشان در گلپایگان

  در این روستا شما می توانید از جاذبه های دیگری که در آن وجود دارد هم دیدن کنید نظیر باغ های سرسبز، کوه بابادودورشاه، چشمه لمبی، مورا، دزی، کوی دیگا، کوه محد حیدر، قلعه جمال، حسن آباد، سدکرا، مقبره بهلون، برج حاج فرج الله، مزرعه امیریه نیز می توان اشاره نمود. در روستای وانشان، بقایای ارگ و قلعه‌ای تاریخی وجود دارد که در سال 1391 برای تصویر‌برداری سریال جلال‌الدین، بخش‌های زیادی از آن‌ بازسازی ‌‌و بخش‌هایی نیز به آن اضافه شده است. اما با این وجود قلعه سینمایی مولانا در روز سه شنبه 23 شهریور 1395 توسط سازمان امور آب شهرستان گلپایگان به بهانه قرار گرفتن در حریم رودخانه تخریب شد، در حالی که رودخانه نصف بیشتر سال خشک است و فقط بخشی از قلعه در حریم آن بود.

  وانشان
  وانشان

  شما می توانید به وسیله پرتال گردشگری بروبه این منطقه را مکان نمایی کنید،  همچنین امکانات مورد نیاز خود را به راحتی در اطراف جستجو کنید و همچنین تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید . با اطلاع رسانی شما کمک به صنعت گردشگری و همچنین شناخت زیبای ناب و بی همتای سرزمین زیبای ایران به هم وطنان خود می نمایید .

  مشاهده بر روی نقشه

  (عرض جغرافیایی : 33.35106028592864 , طول جغرافیایی : 50.357133208984365)

  امتیاز

  0 0 نظر 6386 مشاهده
  5 ستاره
  4 ستاره
  3 ستاره
  2 ستاره
  1 ستاره

  هیچ پیامی ارسال نشده

  ارسال پیام

  ورود به سیستم