چشمه
0 نظر480 مشاهده3.3

بندرعباس, هرمزگان

منطقه گردشگری گنو

 • زمان لازم 4 ساعت
 • درجه سختی آسان
 • هزینه متوسط

منطقه گردشگری گنو

در منطقه گنو گردشگری تنها به کوه های گنو و چشمه های آبگر گنو در بندرعباس محدود نمی شود بلکه در قسمت جنوبی این کوه مسیر دسترسی به قله نصیر با عبور از تپه مولا به دره ای به نام تنگ سیاه می رسید که در برخی از ماه های چندین آبشار در آن ددیده و همین خود سبب شده تا زیبایی بی نظیری در این منطقه به وجود بیاید.

#گنو #بندرعباس #هرمزگان #آبگرم #چشمه #طبیعتگردی # منطقه

آدرس محتوا

https://borobe.com/BRI2d12588f

دسته بندی

 • هرمزگان(5)
 • بندرعباس(1)
 • طبیعت گردی(42)
 • چشمه(1)
 • هزینه (متوسط)(6)
 • درجه سختی (آسان)(38)
 • زمان لازم (4 ساعت)(6)
 • گالری تصاویر

  اماکن نزدیک

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  آب و هوا

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  امکانات

  • پارکینگ سرباز
  • مجموعه گردشگری
  • اقامتگاه بومگردی
  • بازار محلی
  • غذای محلی
  • کمپینگ
  • مجموعه تفریحی
  • مجموعه های اقامتی

  ویژگی ها

  • دشت نوردی
  • پیاده روی

  محدودیت ها

  • عدم وجود درمانگاه

  توضیحات

  با وجود اینکه آب و هوای استان هرمزگان در اغلب مواقع سال گرم و شرجی است، اما محیط اطراف کوه گنو به‌دلیل ارتفاع زیادش آب و هوای معتدلی دارد و البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که دلیل شرجی بودن هوای این استان همین کوه گنو است. زیرا این کوه که با ارتفاع 2347 متری ششمین کوه بلند این استان به حساب می‌آید، مانع عبور بخارات آب دریا می‌شود و در نتیجه هوای این استان اغلب شرجی است. معتدل بودن آب و هوای این کوه باعث می‌شود که گردشگران زیادی به این منطقه سفر کرده و ساعاتی را در آنجا سپری کنند. لازم به ذکر است که گنو به‌عنوان منطقه حفاظت شده شناخته می‌شود.

  منطقه گردشگری گنو
  منطقه گردشگری گنو

  در میان چشمه آبگرم گنو بندرعباس که امروزه جزو مناطق حفاظت شده به شمار می روند یک نوع ماهی را در میان خود دارد به نام ماهی اوینیوس گینوس که مختص این منطقه و این آبها می باشد و در دیگر نواحی در کل دنیا نمی توان ان را یافت و به عبارتی از گونه های کمیاب و نایاب ماهیان می باشد. این چشمه در واقع درمیان دره ای قرار گرفته است که از شمال تا جنوبش را ارتفاعات کوه گنو احاطه نموده است. کوه گنو از سمت شمال غربی به بندرعباس از قسمت جنوبی به جاده بندرعباس به بندرلنگه و از قسمت شرقی نیز به جاده بندرعباس به سیرجان محدود می شود و در سمت جنوب شرقی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.
  بندر عباس دارای آب و هوای شرجی و گرم است که علت اصلی این نوع آب و هوایی که بر منطقه ی بندر عباس حاکم است را باید در کوه گنو جستجو کرد، کوهی که با ارتفاع تقریبی 2347 متر در میان کوه های بلند این استان در رده ی ششمین کوه بلند هرمزگان قرار دارد و باعث می شود که بخار آب دریا نتواند از آن عبور کنند، بنابراین آب و هوای مناطق اطراف ان از جمله بندرعباس بیشتر وقت ها شرجی خواهد ماند. فقط چشمه آبگرم گنو در بندرعباس نیست که دارای جاذبه بی نظیر گردشگری است بلکه در قسمت جنوبی کوه گنو نیز میتوانید دره زیبای به نام تنگ سیاه را از نزدیک ببینید که در مسیر دسترسی به قله نصیر که خودش زیبایی بی نظیری دارد و در میان طبیعت بکری قرار گرفته است و با گذشتن از تپه مولا به این دره که در آن چندین آبشار زیبا نیز در برخی از ماه های سال جاری می شود را از نزدیک ببینید. یکی از صحنه های زیبا و دیدنی در چشمه ی آبگرم گنو بخار آبی است که تا ارتفاع یک متری آب چشمه را فرا می گیرد. این بخار درصبح های سرد زمانی که دمای آب چشمه در حدود 41 درجه سانتیگراد است با هوای اطراف چشمه که دمای در حدود 20 درجه را شامل می شود ترکیب می شود تشکیل می گردد.


  پوشش گیاهی کوه گنو

  پوشش گیاهی که در این منطقه وجود دارد متنوع می باشد، از درختان گرمسیری گرفته تا گونه های گیاهی نواحی سردسیر را می توان در محیط پیرامونی این چشمه و کوه گنو مشاهده کرده و حتی برخی از گیاهان دارویی و صنعتی را در طبیعت این منطقه می توان از نزدیک دید گونه های گیاهی این منطقه شامل گیاهانی چون ناترک، رزوک، پرخ، گون گاوی، پرسیاوش آویشن بومادران، سرخس معطر، زیره، اورس، پونه و آکاسیا و بنه و… همچنین تعداد گونه های گیاهان آوندی در این منطقه چیزی در حدود 360 گونه می باشد.

  ویژگیهای چشمه آب گرم گنو

  چشمه آبگرم گنو از آنجایی که دارای دمای بالای است و ترکیبات آب آن از کلر و هیدروژن سولفوره تشکیل شده است، در این صورت محیطی را فراهم کرده که حیوانات و گیاهان زیادی نمی توانند در آن زیست کنند، اما یک نوع ماهی به نام آوینیوس گینیوس در آن وجود دارد که در کل دنیا منحصر به فرد است و در هیچ جایی نمی توان آن را یافت. از آنجایی که جریان آب چشمه گنو تند است و این ماهی هم کوچک و تند و تیزی هستند. بنابراین در بیشتر اوقات نمی توان این ماهی را از نزدیک دید، اما اگر در آب نهرهای این چشمه دقت کنید و مدتی منتظر بمانید، مطمئناً این ماهی کوچک و سریع را خواهید دید. از جمله گیاهانی که مختص این نواحی هستند می توان به بادام وندلیو، مهرخوش و پامچال صخره ای اشاره کرد.

  منطقه گردشگری گنو
  منطقه گردشگری گنو

  امکانات چشمه آبگرم گنو

  امکانات خوبی برای رفاه حال مسافران و گردشگران این منطقه در تدارک دیده شده است. از آنها می توان به دو استخر مردانه و زنانه اشاره کرد که آب این استخرها از آبگرم چشمه گنو تامین می شود، همچنین برای استراحت و اقامت مسافران مجتمع های با امکانات خوب ساخته شده است و آلاچیق هایی که در محوطه های اطراف چشمه آبگرم تعبیه شده اند می تواند مکان خوبی باشد که گردشگران به همراه خانواده خود در آن بنشیند و از آب و هوای مساعد و مطلوب منطقه نهایت لذت و استفاده را ببرند و یک سفرخاطره انگیز و دلنشین داشته باشند.


  دسترسی به چشمه آبگرم گنو

  چشمه آبگرم گنو در مسیر جاده بندرعباس به سیرجان قرار گرفته و مسیر دسترسی به آن آسفالته می باشد و با رفتن به ارتفاع بالاتری از کوه گنو می توانید به یک هوای خنک تر و مطلوب تری دسترسی پیدا کنید، البته باید مراقب باشید و با احتیاط رانندگی کنید که جاده ای که تا بالای کوه کشیده شده است درست است که جاده ی آسفالته بوده ولی پیچ در پیچ می باشد.

   

  شما می توانید به وسیله پرتال گردشگری بروبه این منطقه را مکان نمایی کنید،  همچنین امکانات مورد نیاز خود را به راحتی در اطراف جستجو کنید و همچنین تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید . با اطلاع رسانی شما کمک به صنعت گردشگری و همچنین شناخت زیبای ناب و بی همتای سرزمین زیبای ایران به هم وطنان خود می نمایید .

  مشاهده بر روی نقشه

  (عرض جغرافیایی : 27.406115150604258 , طول جغرافیایی : 56.24818478465576)

  امتیاز

  0 0 نظر 480 مشاهده
  5 ستاره
  4 ستاره
  3 ستاره
  2 ستاره
  1 ستاره

  هیچ پیامی ارسال نشده

  ارسال پیام

  ورود به سیستم