روستا
1 نظر11 مشاهده7.3

سربیشه, خراسان جنوبی

شایر هابیت های ایران

 • زمان لازم 1 ساعت
 • درجه سختی آسان
 • هزینه رایگان

شایر هابیت های ایران

خانه های سنگی و خاکی بسیار کوچک و پوشیده شده از شاخ و برگ درختان که اغلب به جز یک "در" ورودی کوتاه،هیچ منفذی رو به بیرون ندارند .شاید اینجا شایر در ارباب حلقه ها باشد .

گالری تصاویر

اماکن نزدیک

برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

آب و هوا

برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

امکانات

 • پارکینگ سرباز
 • کمپینگ

ویژگی ها

 • آب هوای سرد
 • آرامش طبیعت
 • کویرنوردی
 • شگفت انگیز

محدودیت ها

 • عدم پارکینگ مسقف
 • عدم وجود اقامتگاه
 • عدم وجود رستوران

توضیحات

پا به روستایی شگفت‌انگیز به نام ماخونیک می‌گذاریم روستایی از استان خراسان جنوبی، ماخونیک به معنی (چشمه ما ) است.فضای جالب این روستا گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است ساختار این روستا پله‌ای و معماریش قدیمی می‌باشد هرکس با دیدن این روستا حیرت‌زده می‌شود. آدمی هیچگاه از تماشای چشم‌اندازهای بدیع خانه‌های پله‌ای، دره خوش‌منظره و کوه‌های بلند آن خسته نمی‌شود

شایر هابیت های ایران

اهالی این سرزمین به‌زحمت قدشان 140 سانتی‌متر است البته این موضوع مربوط به گذشته است اکنون در این روستا قدها متعادل شده اما نه کامل. یکی از عمده نشانه‌های فرهنگی روستای ماخونیک مسکن است که در نوع خود جالب و قابل‌توجه است چراکه بافت مسکونی روستا در دامنه تپه و خانه تا به‌طور فشرده به هم و در گودی زمین‌ساخته‌شده‌اند، کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین‌تر است و دارای یک درب کوتاه از تنه درختان است باید برای رفتن به داخل خانه دولا شده و به‌زحمت خود را داخل خانه کرد و اغلب یکی دو پله درگاهی را به کف خانه متصل می‌کنند

شایر هابیت های ایران

بافت مسکونی روستا در دامنهٔ تپه تشکیل شده است. با خانه‌هایی بهم فشرده و کوتاه که در گودی زمین ساخته شده‌اند. کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین‌تر است و برای وارد شدن به خانه، باید کمر خم کنید و از درهای کوچک چوبی بگذرید . بعد، پا روی یکی دو پله درگاهی بگذارید تا به کف خانه برسید. اما با تمام این ها، بافت شهری ماخونیک به خانه های خشت و گلی کوچک محدود نمی شود. سال هاست که پای خانه های آجری امروزی هم به ماخونیک رسیده و رنگ و بوی امروزی تری به روستا داده است.

مردم ماخونیک تا 50 سال پیش، چای نمی‌نوشیدند، شکار نمی‌کردند و اصلاً گوشت هم نمی‌خوردند و هنوز سیگار نمی‌کشند مردم ماخونیک این قبیل کارها را گناه می‌دانستند، ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون می‌گفتند شیطان، آن‌ها هرگز اجازه نمی‌دادند کودکان پای صفحه تلویزیون بنشینند و جادو شوند.

شایر هابیت های ایران

شما می توانید به وسیله پرتال گردشگری بروبه این منطقه را مکان نمایی کنید،  همچنین امکانات مورد نیاز خود را به راحتی در اطراف جستجو کنید و همچنین تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید . با اطلاع رسانی شما کمک به صنعت گردشگری و همچنین شناخت زیبای ناب و بی همتای سرزمین زیبای ایران به هم وطنان خود می نمایید .

مشاهده بر روی نقشه

(عرض جغرافیایی : 32.4567463 , طول جغرافیایی : 60.4073199)

امتیاز

4 1 نظر 11 مشاهده
5 ستاره
4 ستاره
3 ستاره
2 ستاره
1 ستاره

امیررضا – 1399/10/18

خیلی جالبه ما چه مناطقی در ایران داریم


ارسال پیام

پرتال گردشگری بروبه

پرتال گردشگری بروبه با استفاده از تجربیات انسانی در کنار هوش مصنوعی شما را به تجربه هرچه بهتر یک سفر عالی رهنمون می نماید.

تماس باما

ورود به سیستم