جنگل
0 نظر63 مشاهده5.3

جزیره قشم, هرمزگان

حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

 • زمان لازم 4 ساعت
 • درجه سختی آسان
 • هزینه متوسط

حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

جنگل همیشه سبز حرا در شمال جزیره قشم و در تنگه خوران قرار دارد. این جنگل شگفت‌انگیز بین جزیره قشم و بندر خمیر واقع شده است و یکی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی کشورمان محسوب می‌شود. درخت حرا از نوع مانگرو و از تیره شاه‌پسند است. این گیاهان در ناحیه جذرومد در آب شور پرورش پیدا می‌کنند و طول آن‌ها به 3 الی 6 متر می‌رسد.

#حرا #قشم #جنگل حرا #هرمزگان #طبیعتگردی #پرنده نگری #جنگل

دسته بندی

 • هرمزگان(5)
 • جزیره قشم(2)
 • طبیعت گردی(37)
 • جنگل(3)
 • هزینه (متوسط)(5)
 • درجه سختی (آسان)(31)
 • زمان لازم (4 ساعت)(6)
 • گالری تصاویر

  اماکن نزدیک

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  آب و هوا

  برای استفاده از این قسمت شما باید عضو شوید

  امکانات

  • مجموعه گردشگری
  • اقامتگاه بومگردی
  • بازار محلی
  • غذای محلی
  • کمپینگ
  • مجموعه های اقامتی
  • ماهیگیری
  • قایقرانی

  ویژگی ها

  • جنگل نوردی
  • حرکت در مسیر رودخانه
  • غواصی
  • پرنده نگری

  محدودیت ها

  • عدم سرویس بهداشتی
  • عدم وجود سطل آشغال
  • شنا ممنوع

  توضیحات

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  حرا نام جنگلی است در بزرگ ترین جزیره ایران به نام قشم که به دلیل برجستگی های محیطی که در آن واقع شده است (یعنی جزیره قشم)، از شهرت جهانی بالایی نیز بهره مند می باشد! برای دیدن جنگل های دریایی حرا قشم و گشت و گذار درون آب های خلیج فارس باید ابتدا به سوی استان هرمزگان برویم و پس از آن نیز مسیر خود را به سوی جزیره زیبای قشم تغییر دهیم و در آخر نیز آماده مشاهده کردن یک جاذبه سحرآمیز دیگر از این مُلکِ گران شویم؛ جنگل های دریایی حرا قشماز جمله جاذبه های گردشگری ایران و یا بهتر است بگوییم جزیره قشم است که نه شوری آب خلیج فارس بر روی طراوت و سرسبزی آن تاثیر گذاشته و نه داغی آفتاب جنوب باعث از بین رفتن طبیعت بکر و دست نخورده آن شده! شاید به خاطر همین باشد که جنگل حرا را یکی از اسرار آمیزترین جاذبه های طبیعی و البته پوشش گیاهی خاص خلیج فارس می نامند و از آن در ابعاد گوناگون یاد می کنند؛ به هر حال جنگل حرا در قشم با هر میزان ارزش و امتیاز منحصر به فردی که دارد طبق نظرسنجی که از سوی گردشگران داخلی و خارجی سفر کرده برای دیدن آن بعمل آمده است عمدتا به سه دلیل مورد توجه و علاقه قرار می گیرد که عبارتند از:
  1) داشتن شهرت جهانی و سوق دادن گردشگران برای بازدید اینچنین جاذبه ای در ایران؛
  2) قرار گرفتن آن در آب های خلیج فارس و قایق سواری برای بازدید از قسمت های مختلف آن؛
  3) منحصر به فرد بودن تمام قسمت های مختلف جنگل حرا در قشم و بی همتا بودن آن در جهان (در واقع در کمتر نقاطی از جهان می توان شاهد چنین جاذبه عجیب و جالبی بود!)

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  کمی بیشتر با جنگل حرا قشم

  شاید در ابتدا اولین مفهومی که از نام جنگل به ذهنتان خطور کند، مکانی است پر از درخت و گیاه که به واسطه جاری شدن آبی از دل خاک آن اقلیم پدیدار شده و سرسبز هم باقی می ماند. پُر بی راه فکر نکرده اید؛ جنگل های دریایی حرا قشم دقیقا همین چیزی است که آن را در ذهنتان تجسم کرده اید منتها با این تفاوت که بستر شکل گیری آن، آب شور خلیج فارس است تا خاک سفت زمین! در واقع جنگل حرا در قشم بیشتر به دلیل نوع اقلیمی که در آن قرار گرفته است، یک جاذبه عجیب تلقی می شود و به همین دلیل هم هست که سالانه عده زیادی از هموطنانمان و یا حتی توریست های خارجی برای بازدید از این پوشش گیاهی میان آبی راهی نواحی جنوبی کشورمان می شوند تا از نزدیک این جاذبه طبیعی را مشاهده نمایند.
  در کنار زیبایی ها و جذابیت های جنگل حرا در قشم همیشه یک سوال در ذهن مخاطبان ایجاد شده است که چرا نام این جنگل حرا گذاشته شده است؟! در حالیکه اصلا در منطقه ای به این نام قرار نگرفته و می توان آن را جنگل قشم هم نامگذاری کرد! در پاسخ به این سوال باید بگوییم هنوز هم که هنوز است هیچ جواب منطقی از سوی مورخان و کارشناسان برای آن مطرح نشده است و تنها چیزی که ما می توانیم بنا به گفته افراد محلی به آن اکتفا کنیم این است که چون در گذشته برای هرس کردن درختان این جنگل تلاش های زیادی می شده است، پس از گذشت مدتی کلمه ای به نام حرا برای این پوشش گیاهی انبوه در می آید و از آن زمان به بعد آن را جنگل های دریایی حرا قشم خطاب می کنند! ناگفته نماند این تنها یک توضیح محلی برای نامگذاری حرا می باشد و هیچ دلیل واضحی برای اثبات آن وجود نداشته و ندارد.

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  جنگل های دریایی حرا قشم

  نکته اعجاب انگیز و بسیار قابل توجه جنگل حرای قشم، تبدیل شدن آب شور خلیج فارس به آب شیرین مورد نیاز درختان این منطقه است که جز یک قدرت خدادادی و انحصاری نمی توان هیچ دلیل خاص دیگری برای آن آورد؛ در ختان جنگل های دریایی حرا قشم بصورت کاملا خودجوش آب شور دریا را به خود جذب کرده و از طریق فرآیندی نهفته در خود آن را برای استفاده و رسد خود به آب شیرین تبدیل می کنند و به زندگی خود ادامه می دهند! سرسبزی همیشگی این جنگل نیز به همین دلیل است چرا که با انجام این عمل تصفیه نمودن آب، می توانند در هر شرایطی آب مورد نیاز خود را تامین نمایند و رنگ سبز خود را نیز بطور دائمی حفظ کنند. جالب است بدانید از 4 هزار میلیارد هکتار مساحت پوشش های جنگلی در جهان تنها 15 میلیون هکتار آن متعلق است به جنگل حرا قشم که تازه سهم ایران از این مقدار فقط 22 هزار هکتار می شود.
  22 هزار هکتاری که در اختیار کشورما می باشد، بطور کلی در 8 منطقه محافظتی نگهداری می شوند که بخشی از آن در دریای عمان و خلیج فارس در کناره های غربی و شمالی جزیره قشم، بخشی دیگری از آن در جزیره ناینبد استان بوشهر و بخشی دیگر نیز در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است که البته طبق آمار و تحقیقاتی که صورت پذیرفته است می توان با اطمینان عنوان کرد که تنها جنگل حرای قشم ان هم با اختلاف زیاد از سایر بخش ها، از طراوت و انبوهی بیشتری برخوردار شده است که برای دیدن آن یا بایستی به میان بنادر پل و خمیر بروید و یا با قایق و یک وسیله آبی دیگر حدفاصل 60 کیلومتری شمال غربی جزیره قشم را طی کنید تا به مناطق باتلاقی و تالابی مورد نظرتان برسید.
  قسمت اعلای جنگل حرای قشم به مساحتی بالغ بر 7500 هکتار می باشد که در حدود 2400 هکتار آن در جزیره قشم قرار گرفته است و برای تماشای آن باید به سراغ نوار عریض 50 تا 500 متری که میان بندر لافت و روستای طبل کشیده شده است، بروید و از محدوده ای که تقریبا 150 کیلومتر وسعت در اختیار دارد؛ نظاره گر جنگل حرا قشم باشید! توجه داشته باشید زیباترین قسمت جنگل های دریایی حرا قشم در قسمت مثلثی شکل بندر لافت یعنی منطقه گازی ای به نام گورزین و روستایی تحت نام کوران می باشد. البته ناگفته نماند تنها جزیره ای که دارای جنگل حرای قشم می باشد، قشم نیست و جزایر کوچک و بزرگ متعددی در این بین هستند که از پوشش جنگلی حرا نیز برخوردارند. برخی از این جزایر عبارتند از جزیره مروارید، جزیره نگین و جزیره زمرد که این سه از مابقی جزایر بزرگ تر و چشم نواز تر تلقی می شوند.

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  جاذبه های طبیعی و گردشگری جنگل حرا قشم

  حالت های مختلف جنگل حرا قشم: وقتی صحبت از آب می کنیم قطعا به دنبال آن شاهد جزر و مد محیطی (افزایش و کاهش سطح آب) نیز خواهیم بود که البته این تغییر وضعیت در سطح آب سبب جذاب تر شدن این جاذبه طبیعی و گردشگری شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید ارتفاع کلی آب در این منطقه در حدود 1 تا 1/5 متر می باشد که حتی می توان در داخل آن ایستاد و همسطح اغلب درختان حرا شد! با جزر آب، سطح آب این منطقه کاهش یافته و درختان جنگل های دریایی حرا قشم همچون درختانی در بیابان بیرون زده از دل خاک می مانند و با مد کردن آب بعد از حدود 6 تا 8 ساعت، همچون گیاهانی شناور بر روی آب که گویی جانی دوباره برای زندگی و پویایی خود گرفته اند؛ می شوند. حقیقتا جزر و مد شدن آب منطقه سبب می شود تا جذابیت های بصری حرا بیش از پیش شود و با این کار نیز درختان از هر دو حالت سطحی آب برای رشد و تکثیر خود بهره مند شوند! با جزر رفتن آب ریشه درختان جنگل حرای قشم از آب بیرون زده و فرصت کافی برای تایمن میزان اکسیژن مورد نیاز خود را بدست می آورد و با مد کردن آن نیز، وقت لازم برای تامین حجم آبی مورد نیازشان را پیدا می کنند و با ادامه این روند در هر شبانه روز سعی می کنند تا تازگی و سرسبزی خود را از دست ندهند.

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  درختان بی بدیلی به نام حرا و چندل

  وقتی برای دیدن یک جاذبه محیرالعقول آماده می شوید، منتظر تماشای قسمت های عجیب و غریب آن نیز باشید و خود را برای پذیرفتن هر حقیقت غیر معقول مهیا کنید! در جنگل های دریایی حرا قشم شما شاهد درختانی خواهید بود که از تظر ظاهری تاکنون در هیچ کجای کشور نظیر آن ها را مشاهده نکرده اید و کاملا برایتان تازه و نو قلمداد می شوند. درختان حرا و چندل همان درختانی هستند که از سیستم غذایی و پرورشی عجیبی بهره گیری می کنند و در واقع زندگی و حیات خود را بر مبنای وجود مقادیر زیادی آب شور پایه گذاری می نمایند. ایت درختان که در اصطلاح به آنان درختان استثنایی نیز گفته می شود در کنار زیبایی های بصری خود از ارزش محیطی و غذایی بالایی برخوردار هستند و تنها در شرایط اقلیمی گرم و شرجی همچون نواحی کناری جزیره قشم و جنوبی کشور حاضر به رشد و پرورش می باشند. درختان حرا و چندل از جمله جذابیت های موجود در جنگل حرا قشم می باشند که دیدن بازتاب عکس آنان در تلاطم آب خود به تنهایی از کلی زیبایی غیر قابل وصف برخوردار است.

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  تماشای پرندگان در جنگل حرا قشم

  جنگل های دریایی حرا قشم در هر فصل خود میزبان یک سری پرنده می باشد که البته تعداد و تنوع این گونه جانوران پروازی اغلب در فصول سرد سال در این منطقه بیشتر می شود؛ اگر در فصلی همچون زمستان قصد گشت و گذار در آبراه های میانی جنگل را بکنید حتما می توایند با کمی دقت از انواع و اقسام پرندگان مهاجر و بومی منطقه دیدن کنید. در این منطقه پرندگانی همچون: حواصیل، لک لک، مرغ ماهی خوار، مرغ سقا، مرغ دریایی، مرغابی و کلی دیگر از گونه های پرندگان وجود دارد که قطعا تماشای آن ها نمی تواند برایتان خالی از لطف باشد.


  قایق سواری در جنگل حرا قشم

  یکی از معدود جاذبه های آبی ایران که حتما بایستی برای بازدید از آن به سراغ استفاده از قایق بروید؛ همین جنگل های دریایی حرا قشم می باشد. برای گشت و گذار در این جنگل باید از یک قایق مطمئن استفاده کنید و حتما هم از جلیقه نجات بهره بگیرید تا در صورت وقوع هر گونه اتفاقی، بتونید خود را از هر نوع آسیبی حفظ کنید. شاید در وهله اول این قایق سواری خیلی برایتان جذاب و قابل توجه نباشد اما یقینا بخ محض وارد شدن به مسیرهای میانی موجود در این جنگل ها که در هر دو طرف شما پوشیده می شود از درخت، خود به زیبایی ها و زوایای پنهان این جاذبه گردشگری اقرار می کنید!


  عکاسی کردن در جنگل حرا قشم

  حضور در جنگل های دریایی حرا قشم یعنی بدست آوردن یه فرصت مغتنم برای ثبت تصاویر خارق العاده آن هم با کلی سوژه های داغ عکاسی! یعنی ثبت خاطراتی شیرین برای خود و تمام کسانی که با شما در سفر به این جاذبه جذاب کشوری همراه شده اند؛ پس وقت خود را تلف نکنید و تنها به مشاهده کردن مناظری که از بین آن ها در حال گذر هستید، بسنده نکنید و آماده عکاسی و عکس گرفتن از هر چیزی که بر سر راهتان قرار می گیرد، باشید و سعی کنید تمام لحظات حضور خود در جنگل حرا در قشم را برای خودتان ماندگار کنید.


  امکانات و خدمات گردشگری

  با توجه به اهمیت سلامت محیط پیرامون جنگل حرا در قشم تا کنون مجوز ساخت و بهره برداری از هیچ نوع امکان روی آبی برای ایجاد راحتی گردشگران در نظر گرفته نشده است که البته کاملا منطقی و طبیعی نیز می باشد! با این حال در حد امکان سعی شده است تا در اسکله هایی که از آن قایق برای گشت و گذار میان جنگل های دریایی حرا قشم اجاره می کنید، طیف گسترده از خدمات و امکانات گردشگری همچون سرویس های بهداشتی، مکان های اقامتی، هایپر مارکت و همچنین چندین فروشگاه صنایع دستی گوناگون برای تامین نیاز گردشگران قرار بگیرد.

  راهنمای مسیر - هزینه سفر و بهترین زمان ممکنه برای رفتن

  برای رفتن به سوی جنگل حرا قشم ابتدا باید خود را به جزیره قشم رسانده و از آن جا توسط اسکله های مختلفی که قایق اجاره می دهند به سوی این مقصد توریستی و گردشگری جهان، حرکت کنید. توجه داشته باشید برای این منظور می توایند از بندر لافت، اسکله سهیلی و روستای طبل که نسبتا از قسمت های منصفانه ای در اغلب اوقات سال برای کرایه دادن قایق استفاده می کنند، بهره گیری نمایید. در خصوص هزینه سفر نیز باید گفت تا قشم هر کسی با توجه به تعداد نفراتی که با خود همراه دارد و نوع وسیله مسافرتی که انتخاب می کند؛ متحمل پرداخت هزینه های گوناگونی می شود اما به محض رسیدن به قشم و مهیا شدن شرایط برای بازدید از جنگل حرا باید بدانید بسته به نوع قایق و امکاناتی که این شناور آبی دارد، هزینه سفر شما نیز متفاوت می شود. با این حال طبق یک آمار گرفته شده اگر بخواهید با یک قایق معمولی راهی این جنگل شوید بایستی چیزی در حدود 50 هزار تا 70 هزار تومان هزینه نمایید که البته این مقدار پول در بین 6 و 7 نفری که سوار می شوند تقسیم می شود و شما این امکان را دارید که کل مبلغ را متحمل شوید و منتظر پر شدن قایق نمانید و از زمان خود به بهترین نحوه ممکن استفاده کنید.
  در خصوص بهترین زمان سفر به قشم نیز باید گفت سعی کنید برنامه سفری خود را بین ماه های آبان تا اردیبهشت تنظیم کنید چرا که در دیگر ماه های سال شرایط آب و هوایی گرم و خشک حاکم در جزیره کاملا غیر قابل تحمل می شود برای غیر بومی ها! در ماه های فروردین و اردیبهشت می توان به سراغ قشم و جاذبه های گردشگری موجود در این جزیره زیبا رفت و از شرایط آب و هوایی معتدل آن لذت برد که البته این لذت در ماه سوم بهار یعنی خرداد اصلا حاصل نخواهد شد. در تابستان سعی کنید اگر تحمل گرما را ندارید به هیچ وجه به سراغ جزایر جنوبی یا اصلا مناطق جنوبی کشور نروید؛ چرا که حتی توان نصف روز ماندن در شرایط اقلیمی این مناطق را هم خواهید داشت! امام با این حال در تیرماه فصل تابستان بومیان جزیره دست به برگزاری جشنی با نام نوروز صیاد می زنند که دیدن این فستیوال محلی می تواند برای گردشگران جذاب و چشم نواز باشد؛ در فصل پاییز و زمستان هم که اصلا فصل های مورد علاقه مسافران قشم می باشد به راحتی می توانید عازم این نقطه گردشگری و توریستی شوید و تحت شرایط آب و هوایی مناسب و همچنین با مشاهده نمودن تنوع پرندگان مهاجر و بومی در منطقه کلی لذت ببرید.

   

  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب
  حرا جنگل شگفت انگیز بر روی آب

  شما می توانید به وسیله پرتال گردشگری بروبه این منطقه را مکان نمایی کنید،  همچنین امکانات مورد نیاز خود را به راحتی در اطراف جستجو کنید و همچنین تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید . با اطلاع رسانی شما کمک به صنعت گردشگری و همچنین شناخت زیبای ناب و بی همتای سرزمین زیبای ایران به هم وطنان خود می نمایید .

   

  مشاهده بر روی نقشه

  (عرض جغرافیایی : 26.827296556599467 , طول جغرافیایی : 55.78328375546874)

  امتیاز

  0 0 نظر 63 مشاهده
  5 ستاره
  4 ستاره
  3 ستاره
  2 ستاره
  1 ستاره

  هیچ پیامی ارسال نشده

  ارسال پیام

  ورود به سیستم